Bugün : 13 Kasım 2019 | Ana Sayfam Yap | Favorilerime Ekle | RSS | Canlı Yayın | Künye | Üyelik |
Ordu ve Giresun’u uçuracak
Denize inşa edilen dünyanın ikinci, Avrupa'nın ve Türkiye'nin ilk havaalanı Ordu-Giresun Havaalanı yılda 2 milyon yolcuya hizmet edecek.

Başkan Enver Yılmaz yaptığı açıklamada, “Havaalanı, Ordu ve Giresun’u Uçuracak.Uçuşların başlamasıyla birlikte, bu iki ilimiz hem ekonomik anlamda, hem de sosyalanlamda çok daha fazla gelişecek” dedi.

Yapımına 2011 yılında başlanan Ordu-Giresun Havaalanı'nda inşaat çalışmalarıhızla sürerken, havaalanının 2014 yılısonuna tamamlanması hedefleniyor.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kayıtlarına göre 731 bin 452 nüfusa sahip Ordu ve 425 bin 007 nüfuslu Giresun'a hizmet edecek havaalanı, yılda 2 milyon yolcu kapasitesiyle neredeyse iki ilin nüfusunu ikiye katlayacak.

Herkesin Örnek Gösterdiği Bir Havaalanı…

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, yaptığı açıklamada, Ordu-Giresun Havaalanı'nın tüm siyasetçilerin ve devlet adamlarının örnek gösterdiği modern birhavaalanı olduğunu belirtti.

"Havalimanının bu hale gelmesine vesile Sayın Başbakanımız ve hükumetimizdir" diyenYılmaz, havaalanından yılda 2 milyon yolcu taşınmasının beklendiğine işaret ederek, şöyledevam etti:

"Deniz üzerinde inşa edilen havaalanı 750 bin nüfuslu Ordu ve 450 bin nüfuslu Giresun illerine hizmet edecek ama yılda 2 milyon yolcu taşınması bekleniyor. Zira iki ilin, il nüfusu dışında başta İstanbul olmak üzere dünyanın birçok yerine yayılmış çok yoğun bir nüfusu var. Ordu ve Giresun'u bir araya topladığımızda tahmin ediyorum 3 milyona yakın dünyadayaşayan vatandaş vardır. Dolayısıyla 2 milyon rakamını bu şekliyle tavsiye edebiliriz. Ordu-Giresun Havalimanı'nın tamamlanmasını herkes gibi bizler de sabırsızlıkla bekliyoruz. İnşallah hayal olan bu proje önümüzdeki aylarda hizmete girecek. Şimdiden Ordu ve Giresunlulara hayırlı olsun."

Pist İnşaatı 15 Temmuz’da Bitirilecek…

Başkan Yılmaz, üst yapının 29 Ekim'de tamamlanacağını hatırlatarak, "Pist 29 Ekim'de açılacaktı, uçakların inme aşaması gerçekleşecekti fakat tam teşekküllü, her yönüyle tamamlanmış bir havalimanı istedik. Tahmin ediyorum yıl sonunu bulacak gibi. Başbakanımız da geçen hafta havaalanının yıl sonu açılacağını söylemişti" dedi.

Havaalanının belirtilen tarihte tamamlanması için 138 kamyonun gece gündüz denize taş taşıdığını da sözlerine ekleyen Başkan Enver Yılmaz açıklamasında, havaalanı inşaatı içinekiplerin 24 saat çalıştığını belirterek, "Deniz üzerine inşa edilen dünyanın ikinci, Avrupa'nın ve Türkiye'nin birinci havaalanı olma özelliği taşıyan Ordu-Giresun Havalimanıiçin denize 29 milyon ton taş döküldü. Günde 138 kamyonun tonlarca taş taşıması suretiyle pist inşallah 15 Temmuz'da bitirilecek" şeklinde konuştu.

Başbakanımız, “Yıl Sonunda Açılacak” Dedi…

Başkan Enver Yılmaz, havaalanının Ordu ve Giresun illerinin arasında olmasının önemine de işaret ederek, şunları kaydetti:

"Tek ihale değil bu, üst yapı ve altyapı ihalesi var, yaklaşık 4 bin 550 metre uzunluğundaki piste ilişkin inşaat süreci inşallah 15 Temmuz itibariyle bitiyor. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz hafta zaten yıl sonunda Ordu-Giresun Havaalanı'nın açılacağını söylemişti. Daha önce gerçekleştirilen üst yapı ihalesine ilişkin çalışmalara yer tesliminden sonra devam ediliyor."

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
02-07-2014 15:19 - 688 Okunma
 
İSTATİSTİK BİLGİLER
Tekil (Bugün) 1134
Toplam 1039733
En Fazla 22999
Ortalama 548
Üye Sayısı 23
Bugün Üye Olan 0
Tüm Hakları Saklıdır ®2012 BATMAN TV
Ana Sayfa Faydalı Linkler İletişim Künye